Pahtliprits siseviimistluseks ja fassaaditöödeks

Tänapäeva viimistlussüsteemid ja -materjalid esitavad erinevaid nõudeid tehnikale. Seinte-lagede tasandustöödel pahtlipritsi kasutamine tähendab aja kokkuhoidu ja kvaliteetsemat lõpptulemust.

Pahtlimasin, millega saab töödelda liimpahtlisegu, ei sobi kipskrohvimistöödeks.

Materjali kogused:

  • pahtlitöödel 300-900 kg päevas
  • krohvimistöödel 1500-3000 kg päevas

Sisetöödel kasutatakse enamasti liim-tsementpahtlit või kipskrohvi. Fassaaditöödel on levinud traditsioonilised lubi-tsement-krohvisegud ja polümeerkrohvid. Fassaaditöödel kasutatakse võimsamaid pumpasid kui siseviimistluses.

Segupumbal on kolu, kruvielement, 10-40 m pikad kõrgsurvevoolikud ja pihustuspüstol. Voolikul on käivituslüliti seadme distantsjuhtimiseks. Vajalik suruõhukogus: 500-1000 l/min.

Kuidas pahtliprits töötab?

Pahteldus- või krohvimistöödel pihustatakse seintele või horisontaalpindadele paksem kiht. Liig silutakse spetsiaalse hõõrutiga või eemaldatakse tasandusliibiga ja suunatakse tagasi seadme kolusse – segu tarbitakse lõpuni ära. Ebatasane aluspind täidetakse kiirelt ja ühtlaselt. Meetod on kõrgtootlik ja töömehel pole vaja segu tassida mööda tellinguid ülesse, samuti jääb ära vaevanõudev käsitsi seina peale kandmine. Pahtlipumba tööjõudluse määravad tema tegelik tootlikkus ja pihustusdüüsi ava diameeter. Kuivanud pahtlikiht lihvitakse ja segu pealekandmise protseduuri korratakse. Peale tööd pestakse pump veega puhtaks, voolikuid puhastab spetsiaalne pesupall.

Krohvisegu valmistamine

Kipskrohvipumba kolusse puistatakse kipskrohvi kuivsegu. Vee doseerimine, segamine ja pumpamine toimuvad samaaegselt. Seadme tööd juhitakse krohvipüstoli õhukraaniga. Pihustuspüstoli kraani avamisel käivitub pumba dosaatorketas, avaneb veeklapp. Sulgemisel seiskub automaatselt pump, peatub dosaatorketas ja sulgub veeklapp. Kipskrohvimise tööpausid on piiratud. Seisak üle 20 minuti nõuab kipsisegu tardumise vältimiseks ainevooliku ja segisti-pumbaosa läbipesu.

Kuivab 1 mm ööpäevas

Kipskrohvimise eripära seisneb “ühekihilises” tasandustöös ja tolmuvabas märglihvimises. Kipskrohv on minimaalse mahukahanemisega, mistõttu kuivamispragusid ei teki ka 5 cm kihipaksuste korral. Krohv silutakse kohe H-profiillatiga tasaseks, lastakse tarduda umbes 1 tund ja seejärel lõigatakse trapetsikujulise latiga pind siledaks. Lõikamisjääkidega täidetakse pinnalohud. 4-5 tunni möödudes poleeritakse pind märja käsn-hõõrutiga ja 15 minuti pärast liibitakse üle pahtlilabidaga. Käsna/liipimisprotsessi korratakse vajadusel 30 minuti möödudes.

Erinevalt liimpahtlist töödeldakse kipskrohv samal tööpäeval lõpuni. Krohv kuivab normaalse toatemperatuuri ja niiskustaseme juures 1 mm ööpäevas, paksema kihiga arvestada 4-6 päeva 1 cm kohta. Lõplikult kuivanud pinnal saab alustada maalritöid.

Pahtliprits ei tähenda mitte ainult töövaeva vähenemist, vaid hoiab ka materjali kokku ning tagab korraliku tulemuse.

Küsi meilt nõu